Na czym zarabia Google?

Google to nie tylko wyszukiwarka. To olbrzymia korporacja zatrudniająca tysiące pracowników w większości krajów świata, notowana na giełdzie w Nowym Yorku i od lat przynosząca gigantyczne zyski. Tylko w trzecim kwartale 2012r. firma wypracowała ponad 14 miliardów dolarów przychodu, prawie 3 miliardy zysku operacyjnego. Mimo że jest wiele większych firm na świecie nie sposób nie zadać sobie pytania skąd się bierze tyle pieniędzy. Na czym zarabia Google? I co to oznacza dla nas.

1. Jak zarabia Google – reklama kontekstowa

Podstawowym źródłem przychodu dla Google jest reklama. Można bez przesady powiedzieć (i wielokrotnie robili to inni), że firma założona przez Larry Page’a oraz Siergieja Brina to przede wszystkim spółka medialna. Sprzedaje swoją powierzchnię reklamodawcom. Jest to zupełnie inny rodzaj reklamy niż to co znamy z gazet czy telewizji.

Chodzi oczywiście o reklamy kontekstowe, które widzimy przy wynikach wyszukiwania czy w swoim koncie Gmail. Jeśli jakaś z nich nas zainteresuje i w nią klikniemy, konto Google powiększa się o drobny zarobek. Zależy on konkurencyjności frazy, którą wyszukujemy. Jeśli jest wielu reklamodawców chętnych zapłacić za wyświetlenie swojej reklamy na hasło kredyt hipoteczny, cena reklam rośnie. Jest to swego rodzaju nieustająca aukcja powierzchni reklamowej. Niektóre kliknięcia mogą kosztować nawet 10zł i więcej, inne 2 grosze.

Jak zarabia Google - reklama w wyszukiwarkach

Jak zarabia Google - reklama w wyszukiwarkach

Dlaczego ta forma reklamy jest tak chodliwa? Bo można złapać klienta w momencie, kiedy w wyszukiwarce czy własnej poczcie wyraża zainteresowanie jakimś produktem czy usługą. To idealna chwila, żeby do niego trafić. A przecież z wyszukiwarek korzystamy namiętnie każdego dnia.

Strony Google (wyszukiwarka, Gmail, YouTube i inne) przynoszą około dwie trzecie wszystkich przychodów spółki.

Skąd się bierze reszta? Drugie najważniejsze źródło też ma związek z reklamą, ale nie na stronach Google, tylko na stronach partnerów. Google stworzył system, dzięki któremu można wyświetlać dokładnie te same reklamy, które firma wyświetla w wyszukiwarkach czy Gmailu, na swojej stronie.

Jak zarabia Google - AdSense

Jak zarabia Google - AdSense

Do systemu znanego jako Google AdSense może przystąpić każdy, kto posiada stronę lub publikuje treści na stronie, która pozwala użyć swojego kodu AdSense. Nie trzeba prowadzić firmy, ale trzeba być pełnoletnim. Nasze treści muszą być wartościowe oraz nie mogą łamać zasad programu (np. treści pornograficzne, promujące nienawiść). Oczywiście zarabiamy nie na samej emisji reklam, ale wtedy gdy kogoś zainteresują i w nie kliknie.

To ponad jedna czwarta przychodów Google. Tutaj ciekawa infografika pokazująca, na których branżach Google i jego partnerzy zarabiają najlepiej.

Jak zarabia Google – inne

Jak jeszcze zarabia Google? Na sprzedaży swoich produktów i usług. Nie każdy wie, że każda firma może wykupić sobie dedykowaną skrzynkę pocztową na Gmailu – dostaniemy wtedy logo oraz adres firmy zamiast końcówki gmail.com. Także You Tube ma w ofercie usługi premium, dzięki którym możemy na przykład umieszczać na nim pliki wideo o większych rozmiarach.

Google jest właścicielem rynku aplikacji Google Play, która sprzedaje aplikacje dla popularnego systemu Android. Można by tak wymieniać jeszcze długo, choć te dodatkowe źródła przychodów są mało znaczące (ok. 6%) w stosunku do zarobków z reklamy kontekstowej.

Co to oznacza dla kogoś kto chce zarobić z Google? Przeczytaj kolejny wpis – już wkrótce o zarabianiu z Google. Czy i jak można zarobić dzięki Google?